Hofburg w Wiedniu

Wiedeń – 10 atrakcji, które warto zobaczyć w Wiedniu?

O Wiedniu można pisać książki. Trudno zwiedzić go w weekend, natomiast by obejść cały, potrzeba by wielu tygodni. Wiedeń jest ogromną metropolią pozbawioną korków i smogu dzięki bardzo korzystnym i przemyślanym rozwiązaniom komunikacyjnym. Wiedeń jest zamieszkiwany przez ok. dwa miliony ludzi. Podzielony jest on na dwadzieścia trzy dzielnice, z których każda oferuje wiele wartych odwiedzenia atrakcji.

Czym charakteryzuje się Wiedeń?

Wiedeń jest stolicą Austrii. Jest on też osobnym landem – jednym z dziewięciu, z jakich składa się Austria. Przez Wiedeń przebiega od niedawna sześć linii metra, jako że jedną z nich – U5, wybudowano od podstaw. Nie ma tu ani korków ani smogu, ponieważ mieszkańcy korzystają z metra właśnie. Ponadto sprawnie funkcjonuje komunikacja naziemna składająca się z dobrze rozwiniętej linii tramwajów i autobusów, jeżdżących po krótkich, zapętlonych trasach.

Wiedeńczycy używają samochodów zwykle do wycieczek poza miasto, jak choćby do centrum handlowego, ponieważ w przeciwieństwie do, np. polskich miast nie lokuje się wielkich gmachów ze sklepami w centrum. To samo dotyczy komunikacji i świadomości mieszkańców. Nie opłaca się wsiadać w samochód i generować korki oraz zanieczyszczać powietrze. Przy tym wcale nie trzeba rezygnować z komfortu, ponieważ metro dociera w najdalsze zakamarki poszczególnych bezirków.

Wiedeń jest starym miastem, z tego względu posiada niezliczone zabytki. Większośc z nich jest absolutnie niepowtarzalna i na zawsze zapada w pamięć. Większość osób kojarzy zapewne Stephansplatz i Schönbrunn, jednakże w Wiedniu można napić się również rewelacyjnej kawy w jednej z lokalnych kawiarnii, spróbować słodkich specjałów lub kiełbasy z budki oraz spacerować na świeżym powietrzu, po parkach i nad rzeką.

1. Belweder – imponujący pałac i muzeum

Belweder w Wiedniu

Belweder albo Belvedere to pałac w Wiedniu, należący niegdyś do Habsburgów. Cesarz Franz Josef wraz ze swoją małżonką Sissi dysponowali wieloma pięknymi, rozległymi posiadłościami, które po dziś dzień zachowały się w doskonałym stanie i są wciąż regularnie restaurowane. Belvedere utrzymany jest w kolorach białym i zielonym. Na tyle pałacu roztacza się na kilku poziomach sporych rozmiarów ogród z fontannami i rzeźbami.

Sam pałac skrywa w sobie muzeum, w skład ekspozycji którego wchodzą dzieła największych twórców. Do najbardziej znanych zalicza się bez wątpienia Klimt. W Belwederze wystawiony jest jego słynny Pocałunek. Poza Klimtem na ścianach muzeum wiszą także obrazy Egona Schiele czy Kokoschki. Na każdym piętrze urządzono inną wystawę, od dawnych czasów, Biedermeieru przez impresjonizm, ekspresjonizm po modernę.

2. Schönbrunn i zoo

Schönbrunn w Wiedniu

Schönbrunn jest, a właściwie był, letnią rezydencją Habsburgów. Tutaj przyjeżdżała cesarzowa w celu odpoczynku a wraz z nią cesarz Franciszek i jego matka. Tenże jednak pracował, wstając o nieludzko wczesnych godzinach. Niegdyś Schönbrunn zdawał się leżeć daleko od Hofburga, dzisiaj mieści się w granicach Wiednia i dojedziemy do niego zieloną linią metra, ozdobioną charakterystycznymi wyjściami i urozmaiconą historycznymi peronami.

Pałac Schönbrunn pomalowany jest w żółto-piaskową barwę, ponieważ był to ulubiony kolor Marii Teresy. Można go zwiedzać wewnątrz, idąc jedną z dwóch tras, mianowicie krótszą lub dłuższą. Możliwe są wycieczki z przewodnikiem. Schönbrunn liczy 1441 komnat. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoko, niegdyś barokowym. Za pałacem znajduje się ogromny park a w nim na wzniesieniu Glorietta. Znajdziemy tam również palmiarnię oraz zoo.

Schönbrunn zoo

Zoo przy pałacu zostało założone w połowie XVIII wieku. Utworzył je cesarz Franciszek, ojciec Franza Josefa. Jest to tym samym najstarszy ogród zoologiczny na świecie. Zoo zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Żyje tutaj ponad siedemset gatunków zwierząt. Wczesnym rankiem istnieje możliwość zwiedzania zoo z przewodnikiem a ogród można mieć dla siebie na wyłączność. Ponadto można zorganizować tutaj weselu lub urodziny.

W ogrodzie zoologicznym Schönbrunn odbywają sie wycieczki tematyczne a także, np. wieczorne i nocne zwiedzanie. Istnieje tutaj również możliwość tzw. backstage-touru, podczas którego odwiedzimy polarium, terraria gadów czy las deszczowy.

Zoo przy Schönbrunn

3. Hofburg – miejsce urzędowania cesarza Franciszka

Hofburg znajduje się w samym sercu Wiednia. Graniczy bezpośrednio z ratuszem, parlamentem, przepiękną uczelnią wiedeńską oraz operą. Pierwsze trzy znajdują się po drugiej stronie ulicy, natomiast zaraz nieopodal można przespacerować się po niezwykłym parku Burggarten, gdzie napotkamy wiele gatunków róż, jako że w lecie kwitnie on i mieni się najrozmaitszymi barwami.

Ponadto obok Hofburga wznoszą się dwa bliźniacze budynki Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Sztuki a także pomnik jeźdźca na koniu. Hofburg to jeden z największych kompleksów pałacowych na świecie. Obecnie znajduje się w nim, m.in. muzeum cesarzowej Sissi. Przechodząc pod łukiem po jednej ze stron ujrzymy zdobne sklepienie na suficie oraz wejścia do wnętrza.

4. Jarmarki bożonarodzeniowe w Wiedniu

Jarmark gwwiazdkowy

Wiedeń można śmiało nazwać miastem jarmarków. Ich tradycja sięga wielu wieków wstecz. Obecnie jarmarki bożonarodzeniowe znajdziemy w parudziesięciu lokalizacjach. Najokazalszy z nich to, m.in. ten na placu przed ratuszem, gdzie zarówno pojeździmy na łyżwach jak i dobrze zjemy. Jarmark i park oświetlone są całą masą lampek. Idąc od opery, uniwersytetu lub z drugiej strony od parlamentu czy też z tyłu, wyłaniając się zza ratusza, dotrzemy do jarmarcznych budek.

Stragany oferują szerokie spektrum i wielość różnorodnych artykułów. Wystawiają się mistrzowie rzemiosła. Kupimy tu pamiątki w postaci, np. szklanych kul ze sztucznym śniegiem czy różne bibeloty do zawieszenia. Na jarmarku dostaniemy pierniki w fikuśnych, wymyślnych kształtach i wzorach, z których serce, np. z napisem dla mamy oraz innymi okazjonalnymi życzeniami itp. cieszą się największą popularnością. Gwiazdkowy jarmark, tzw. po wiedeńsku Christkindlmarkt to także poncz i grzane wino.

Poncz w świątecznym kubku, za który uiścić trzeba niewielka kaucję, smakuje wyśmienicie, dostępny jest w różnych smakach a także wersji bezalkoholowej dla dzieci. Oprócz tego na jarmarku można napić się grzanego wina i zjeść. Do wyboru mamy, m.in. zupę w chlebie, z których na prawdę smaczna jest dyniowa; naleśniki, np. z serem, rodzynkami i rumem; całą masę ciastek, cukierków, lizaków, watę cukrową. Linzer Augen, Kipferl oraz przede wszystkim Stangerl to rewelacyjny specjał rodem z Austrii. Na jarmarku zjemy także ogromnego pączka z dekoracyjną gwiazdką u góry i nadzieniem morelowym.

5. Prater – zabawa dla dużych i małych

Riesenrad na praterze

Na Praterze znajduje się ogromny park rozrywki. Niemniej jednak prater to nie tylko wesołe miasteczko. Prater to także wielki park, po którym spacerować można godzinami. Ulokowano tutaj skatepark, mały stawek, po którym pływają kaczki a chodzić można zarówno wijącymi się, krętymi ścieżkami, jak też główną aleja Prater Hauptallee. Zaprowadzi nas ona od łączonej stacji metra i S-bahnu aż do stadionu.

Po praterze można przejechać się konno – zarówno w powozie jak i w siodle. Park prezentuje się okazale i bardzo zacnie nie tylko z końskiego grzbietu. Warto wybrać się tutaj podczas ciepłego lata, na wiosnę, gdy wszystko kwitnie, zimą, gdy park zasypany jest białym puchem oraz przede wszystkim na jesień. W powietrzu unosi sie wtedy piękny zapach a całość pokrywają kolorowe liście.

Na praterze można zjeść w restauracji, napić się piwa oraz skorzystać z jednej z wielu atrakcji. Prater Turm to karuzela z panoramicznym widokiem. Mierzy ona 117 metrów. Diabelski Młyn to, wbrew swojej przerażającej nazwie, koło widokowe, kręcące sie bardzo wolno, by móc wszystko dobrze zaobserwować. Natomiast czarna mamba katapultuje z prędkością 80 km/h i jest jedną z “najstraszniejszych” atrakcji.

6. Stephansplatz – wiedeńska starówka

Stephansplatz w sniegu

Będąc w Wiedniu nie można nie odwiedzić Stephansplatz. Jest to plac w samym centrum miasta. Dojedziemy tu liniami metra U3 z Ottakringu i Semmeringu oraz U1 z Leopoldau i Oberlaa, do którego niedawno ją przedłużono. Pod ziemią mieszczą się dwa oddziały piekarni Ströck. Po wyjściu na powierzchnię zjeść można w popularnej, różowej cukierni Aida a wcześniej przespacerować się po starówce.

Katedra św. Szczepana (Stephansdom) uchodzi za symbol Wiednia. Liczy ona 107 metrów długości, zaś najwyższa z wież ma 136 metrów. Można na nią wejść, by podziwiać z góry okolicę. Co ciekawe, dach katedry został wykonany z kolorowych dachówek a ich wzór układa sie w cesarskiego orła Habsburgów. Naprzeciwko katedry wzniesiono modernistyczny budynek Haas-Haus. Jest on przeszklony a w nim odbija się imponująco katedra.

Stąd warto przejść się ulicą Rotenturmstraße, która zwłaszcza w zimie przybrana jest ciekawie kolorowymi dekoracjami w kształcie kul, zwisającymi nad ulicą. Tą drogą dotrzemy na Schwedenplatz, przy którym płynie Donaukanal.

7. Alte Donau, Neue Donau i Donaukanal

Alte Donau

Alte, Neue Donau oraz Donaukanal to nic innego jak rzeka Dunaj. Donaukanal płynie przez centrum, jest to wąski kanał, ujęty w betonowe ramy. Można skorzystać z okazji i wybrać się w rejs statkiem. Dopłyniemy stąd również do Bratysławy. Wiedeń i Bratysława (stolica Słowacji) są dwoma położonymi najbliżej siebie stolicami. Stacja Schiffstation gości małe i duże statki, z których część funkcjonuje jako restauracje.

Idąc od Schwedenplatz wzdłuż Donaukanal dojedziemy prawie do prateru – należy odbić w lewo na wysokości marketu Penny. Kierując się w przeciwną stronę doszlibyśmy do muzeum Hundertwassera. Die Alte Donau to jezioro, będące niegdyś częścią rzeki. Alte Donau jest również stacją metra, skąd w jednym kierunku dojedziemy do Kagran wraz z centrum handlowym i kinem a w drugą do Vienna International Centre z najwyższym budynkiem miasta.

Nad jeziorem można wspaniale spędzić czas. Daje się ono obejść a dobrym pomysłem jest podziwianie stąd zachodu słońca. Co więcej po Alte Donau można wiosłować na desce – Flotus to miejsce, gdzie wypożyczymy sprzęt do stand up paddling oraz napijemy się czegoś orzeźwiającego. Natomiast Neue Donau jest ogromną rzeką, owym modrym Dunajem, wzdłuż którego ciągnie się chodnik, zachęcający również do wycieczek rowerowych.

8. Albertina, Mumok, Leopold Museum i Muzeum Sztuki

Museumsquartier w Wiedniu

Wiedeń pochwalić się może ciekawą i niepowtarzalną ofertą kulturalną. Do najbardziej znanych i wartych odwiedzenia muzeów należą Albertina oraz Leopold Museum.

  • Leopold Museum usytuowane jest w Museumsquartier. Jest to swego rodzaju wnęka czy dziedziniec. Dostaniemy sie tam, np. z Mariahilfer Straße. Leopold Museum oferuje wiele ciekawych, pięknych obrazów, które przypadną do gustu każdemu. W skład stałej wystawy wchodzi 8300 prac. Gości ono jedną z najważniejszych kolekcji austriackiej sztuki na świecie. Okres twórczości, z jakiego pochodzą obrazy to druga połowa dziewiętnastego wieku do modernizmu.
  • Obok Leopold Museum znajduje się Mumok. Jest to muzeum sztuki współczesnej odpowiednie dla wyrafinowanego gustu, jako że jest mocno specyficzne, jak zresztą każde tego typu muzeum. To wielki gmach o wysokim suficie, w którym mają miejsce żywe wystawy, tj. performance.
  • Pokrótce o Albertinie, znajdującej się na Albertinaplatz a będąca muzeum sztuki w pałacu Habsburgów. Jest to jedno z najpiękniejszych muzeów. Reprezentacyjne sale goszczą kolekcje dzieł sztuki starych mistrzów oraz dzieła XX-wieczne.
  • Muzeum Sztuki (czyli Kunsthistorisches Museum Wien (KHM)) oraz Muzeum Historii Naturalnej to dwa bliźniacze budynki w bezpośrednim sąsiedztwie Hofburga. Zachwycają imponującymi salami, przepychem oraz samą architekturą zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. W drugim z nich podziwiać można owady, minerały i pterozaury. Muzeum Historii Sztuki oferuje obrazu Rafaela, Velazqueza, Rembrandta czy Rubensa.
  • Hundertwasserhaus jest najbardziej kolorową budowlą Wiednia. Jest to zaprojektowana przez Hundertwassera kamienica czynszowa, będąca do dziś zamieszkaną. Nieopodal znajduje się jego muzeum, które bawi podczas zwiedzania poprzez swoje kolory, krzywe podłogi czy rysunki, przypominające niekiedy nieco obrazki namalowane dziecięcą ręką. Hundertwasser udekorował również, m.in. spalarnię odpadów. W sąsiedztwie Alte Donau podziwiać można prywatny dom zainspirowany jego twórczością.

9. Leopoldsberg i Kahlenberg

W drodze na Kahlenberg

Leopoldsberg to najwyższe wzniesienie Wiednia o wysokości 415 m n.p.m.. Leopoldsberg nie jest tak znane jak Kahlenberg, skąd dowodził Jan III Sobieski. Na szczycie Kahlenbergu znajduje się kościół oraz tablica upamiętniająca polskiego króla. Tam też wybudowano restaurację, z której rozpościera się piękny panoramiczny widok. By dostać się na Kahlenberg można podjechać autobusem z Heiligenstadt, do którego najpierw dojedziemy zielonym metrem linii U4.

Warto wysiąść na Grinzing i przejść pieszo drogę prowadzącą przez Cobenzl, gdzie w lesie znajduje się, np. mała kapliczka Sissi. Tam też jest celtycki Krąg Życia na łące Himmelwiese oraz rozgałęzienie dróg na Hermannskogel. Z Cobenzl dotrzemy na Kahlenberg a dalej Leopoldsberg, podążając przy granicy z Dolną Austrią. Alternatywnie na górę Kahlenberg wjeżdżają autobusy.

10. Cmentarz wiedeński jako atrakcja turystyczna i zabytek

Cmentarz wiedeński rozpościera się na ogromnym, rozległym obszarze. Wiener Zentralfriedhof czyli cmentarz centralny znajduje się między Simmeringiem a Kaiserebersdorf. Dojeżdża tutaj linia metra U3, z końca której pozostaje kawałek do przejścia. Na cmentarz można wybrać się na spacer i poczuć może nie tyle jak w lesie, co w bardzo spokojnym, zielonym miejscu, w otoczeniu przyrody.

Znajdziemy tu stare żydowskie groby, mauzolea, ozdobne pomniki, z których każdy jest unikatowy. Jest też miejsce upamiętniające poległych żołnierzy. Na cmentarzu centralnym znajduje się kościół cmentarny św. Karola Boromeusza, będący tak naprawdę okazałą, wysoką budowlą secesyjną, zwieńczoną zieloną kopułą. Turystów i tubylców najbardziej przyciągają znamienite nazwiska, jeśli można tak powiedzieć. Spoczywa tutaj Beethoven, Schubert, Brahms oraz Falco i inni.

11. Inne znaczące miejsca na mapie Wiednia

Wiedeński Naschmarkt

Do pozostałych atrakcji w Wiedniu należą, m.in.:

  • Naschmarkt. Naschmarkt oferuje różnorakie kulinaria, należą do niego również knajpki i restauracje. Jest to przede wszystkim targ. Znajduje się tu sto dwadzieścia stoisk, ustawionych ciasno i blisko obok siebie. Naschmarkt jest czymś więcej niż tylko targiem, jako że nabyć można tu produkty z całego świata. Od ryb przez owoce, warzywa aż po przepyszne słodycze z różnych zakątków świata. Na Naschmarkt natrafimy na kuchnię hinduską, włoską, arabską, wiedeńską – do wyboru do koloru.
  • W Wiedniu udostępniono zwiedzającym także parlament. Austriacki parlament znajduje się przy Ringstraße i jest jednym z najważniejszych budynków stolicy jak i kraju. Obraduje się tu od 1883 roku. Ogromna sala kolumnowa u wejścia ma 1000 m2 zaś sala posiedzeń przypomina antyczny teatr.
  • Zwiedzać można także wybudowany w stylu neogotyckim ratusz. Wewnątrz znajduje się, m.in imponujących rozmiarów sala balowa oraz biblioteki. Nieopodal ratusza znajduje sie Votivkirche, który byłby wyższy, gdyby nie rzeźba rycerska na wieży.
  • Obok ratusza wznosi się gmach uczelni. Jest to Uniwersytet Wiedeński, największy w kraju, którego nowsze oddziały usytuowane są w innych częściach miasta, głównie w centrum. Główny budynek posiada imponujące schody wewnętrzne, którymi studenci poruszają się na co dzień niczym w muzeum.
  • Wiedeń słynie z kościoła Karlskirche. Jest to jedna z najsłynniejszych budowli barokowych w Europie. Odbywają się tu również koncerty. Kościół znajduje się na Karlsplatzu, nad dużą stacją metra (4. bezirk).
  • Wspomniany Votivkirche, usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni, oferuje studentom wytchnienie na leżakach w parku, będącym zieloną oazą w centrum.
  • Kościół św. Franciszka z Asyżu jest jedną z najciekawszych budowli. Inaczej zwany kościołem jubileuszowym cesarza zbudowany został w stylu bazylikowym.
  • Wiedeń dysponuje wieloma parkami, w tym Stadtpark ze złotą figurą Straussa czy Augarten z wieżami przeciwlotniczymi.
  • Będąc w Wiedniu warto wybrać się na Donauinsel, czyli wyspę na Dunaju. Można spacerować tam podziwiając dzielnicę Kaisermühlen oraz Donauturm, czyli wieżę w Donaupark, na którą można wjechać, by oglądać miasto z góry.

Nieopodal Naschmarkt

Wiedeń w trzy dni. Jak wyznaczyć trasę zwiedzania?

W celu kompaktowego i kompleksowego zwiedzenia miasta należy ustalić priorytety, zastanowić się, co nas najbardziej interesuje i założyć trasę zwiedzania oraz sensowny plan, by nie jeździć w tę i z powrotem. Najlepiej zacząć od ścisłego centrum i starówki. Do Stephansplatz dojedziemy metrem U1 i U3, w zależności, z której strony miasta będziemy się kierować. Komunikacja w Wiedniu jest bardzo przejrzysta i intuicyjna.

Następnie ulicą Kohlmarkt dotrzemy pod sam Hofburg. Z Hofburga warto pójść spacerem przez Burggarten do parlamentu i ratusza. Stamtąd wzdłuż uczelni na przystanek metra U2 lub zatoczyć koło od Schottentoru uliczkami do Stephansplatz. Stamtąd można pójść Rotenturmgasse na Schwedenplatz i dalej wzdłuż Donaukanal do Prateru lub podjechać U3 na Mariahilferstrasse – wiedeński deptak i skierować się do Museumsquartier.

Drugi dzień – Schönbrunn

Wysiadając z U4 na stacji Schönbrunn lub Hietzing dostaniemy się do pałacu i zoo. Na zwiedzanie warto przeznaczyć minimum pół dnia, najlepiej cały. Do Belvedere dojedziemy tramwajem lub dojdziemy pieszo ze stacji metra U1 na Südtiroler Platz lub U4/U2 na Karlsplatz. Jeśli odstraszy nas kolejka do Schönbrunnu, warto bez wątpienia zajrzeć do Belvedere.

W Wiedniu z pewnością nie będziemy się nudzić. Jest tu masa atrakcji, jako że jest to bardzo turystyczne miasto. Z pewnością należy zobaczyć – choćby z zewnątrz, Schönbrunn oraz Belvedere; warto wejść do Leopold Museum lub do Albertiny; alternatywnie zwiedzić parlament. Ostatniego dnia nie powinno zabraknąć chwili na wypoczynek w jednej z kawiarni na starówce lub spaceru na Donauinsel. Na Prater można wybrać się przy napiętym planie późnym wieczorem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *