austriackie zamki i pałace

Rezydencje Habsburgów w Austrii

Austria jest przepięknym krajem, wartym odwiedzenia o każdej porze roku. Będąc tutaj w zimie można wybrać się na narty do Tyrolu, m.in. do doliny Stubai. Zima oferuje także wiele innych atrakcji jak, np. liczne jarmarki gwiazdkowe, tzw. Christkindlmarkt, których w samym Wiedniu jest parędziesiąt. Podczas wiosny, lata, jesieni poleca się długie wędrówki po mniejszych i większych szczytach jak również zwiedzanie osławionych na cały świat miast austriackich. Do najchętniej odwiedzanych przez turystów należą Salzburg, Innsbruck, Wiedeń, Graz, Klagenfurt, Linz.

Austriackie landy obfitujące w pałace i zamki

Najmniejszym krajem związkowym Austrii czyli landem właśnie jest Wiedeń, który zamieszkuje ok dwóch milionów ludzi i rok rocznie zostaje on okrzyknięty najlepszym miastem do życia na świecie. Zważywszy na liczbę ludności, jest to najliczniejszy land. Do najmniejszych krajów związkowych należą również Vorarlberg oraz Burgenland. Salzburg, którego stolicą jest miasto o tej samej nazwie oraz Karyntia wprawdzie nie imponują powierzchnią, za to jednak dysponują wieloma urokliwymi, historycznymi miejscami.

Landy wraz ze stolicami

Krótkie powtórzenie z historii, geografii i podziału administracyjnego:

  • Stolicą Vorarlbergu jest Bregenz. Najbardziej charakterystycznym miejscem turystycznym jest Jezioro Bodeńskie, nad którym piękno przyrody i nieskalana natura jawią się w pełnej krasie. Nad brzegiem owego jeziora zbiegają się granice wszystkich trzech niemieckojęzycznych krajów.
  • Położony na wschodzie Burgenland jest najmłodszym regionem kraju. Krajobrazowo jest on niezwykły i różny od pozostałej części kraju. Ponadto w niektórych miejscach jest szeroki na zaledwie pięć kilometrów. Stolicą Burgenlandu jest Eisenstadt. Sam Burgenland posiada kilkanaście zamków.
  • Salzburg jest miastem urodzenia W.A.Mozarta. Twierdza Hohensalzburg czy pałac Mirabell to warte odwiedzenia miejsca.
  • Stolicą Karyntii jest Klagenfurt am Wörthersee. W Karyntii położony jest Nationalpark Hohe Tauern. Obfituje ona też w jeziora.
  • Znakiem rozpoznawczym i symbolem Górnej Austrii jest Hallstatt, zaś stolicą Linz. Wybierając się do Górnej Austrii warto pomyśleć o wyprawie do Bad Ischl wraz z pałacem cesarzowej Sisi. Salzkammergut jest regionem wypoczynkowym.
  • Stolicą Tyrolu jest Innsbruck. W centrum należy zobaczyć, m.in. Goldenes Dachl a także położony nieco na uboczu ciekawy zamek Ambras. W centrum Innsbrucka nieopodal rzeki Inn znajduje się rozległy park, zoo oraz kilka zabytkowych kościołów. Mieści się tam również muzeum Swarovskiego.
  • W Grazu, będącym stolicą Styrii, natrafimy na Zamkową Górę.
  • Największym landem Austrii jest Dolna Austria ze stolicą w Sankt Pölten. Dolna Austria jest bardzo wiekowym regionem, ważnym historycznie dla kraju. Oprócz doliny Wachau Dolna Austria znana jest z wielu zamków i twierdz. Tutaj wzniesiono zamek na wodzie Laxenburg oraz utworzono kurort Zauberberg.
  • Wiedeń to osobny temat i nie sposób ująć w kilku zdaniach, ile jest tutaj miejsc do zobaczenia.

Pałac Schönbrunn

Pałac Schönbrunn znajduje się w Wiedniu i był, m.in. rezydencją letnią cesarza Franciszka Józefa oraz jego młodej, pięknej i uwielbianej przez lud żony – cesarzowej Elżbiety. Schönbrunn usytuowany jest w trzynastej dzielnicy Wiednia (0130), w Bezirku Hietzing. Dostać można się do niego zieloną linią metra U4, której wyjścia z peronów oraz same perony są bardzo charakterystycznie zdobione.

Ta najładniejsza z linii zawiezie nas od Heiligenstadt do Hütteldorfu. Z Heiligenstadt autobusy wjeżdżają na górę Kahlenberg, nieopodal znajduje się również barwna spalarnia projektu Hundertwassera. Dalej miniemy stację Schwedenplatz, z której rzut kamieniem dzieli nas od Stephansplatz. Na trasie jest Stadtpark z pozłacaną figurą Straußa. Wysiadając o jedną stację dalej oczom ukaże się Karlsplatz z ogromnym, okazałym kościołem Karlskirche.

Schönbrunn park

Palmiarnia w ogrodzie przypałacowym

Bezpośrednio za Schönbrunn jest Hietzing z zoo, będącym najstarszym ogrodem zoologicznym na świecie. Do zoo można dostać się krótkim spacerem z rezydencji Habsburgów, idąc przez piękny i zróżnicowany park. Pałac wzniesiono na przełomie XVII i XVIII wieku na polecenie cesarza Leopolda I. Jest on umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Za czasów cesarzowej Teresy – matki Franza Josepha – urządzono go na barokową modłę. Elewacja ma kolor żółty ponieważ to jej ulubiona barwa. Ogród przypałacowy wykonany został w estetycznym i romantycznym stylu francuskim, będącym wtedy w modzie. Na terenie parku umieszczono fontanny, palmiarnię, Gloriettę.

Z fontanny Neptuna, leżącej na drodze do Glorietty, obserwować można przez krople wody pałac, co stanowi nie lada atrakcję. W skład pałacu wchodzi 1441 komnat, których wnętrza utrzymane są w stylu rokoko.

Pałac Belvedere – kolejna z rezydencji Habsburgów

Belvedere jest kolejnym pałacem Wiednia

Belvedere jest przestronnym barokowym pałacem, usytuowanym relatywnie blisko centrum. Jednakże Wiedeń jest wielką metropolią, dlatego trudno przejść go całego na piechotę. Jest to jednak możliwe dzięki doskonale pomyślnej sieci metra, współdziałających autobusach oraz tramwajach. Samochodów porusza się po mieście bardzo niewiele, dlatego a również i z tego powodu, że położony jest w dolinie, nie ma w nim smogu.

Belvedere pełni też funkcję galerii sztuki, w której wystawiani są najwięksi twórcy, jak Klimt, Schiele czy Kokoschka. Do najbardziej znanych obrazów Klimta należy Pocałunek. Bez wątpienia jest to niemała gratka dla każdego miłośnika sztuki, chociaż dzieła te zachwycą także laika. Budowę owej letniej rezydencji zlecił książe Eugeniusz Sabaudzki i znajdowała się ona niegdyś poza murami miasta. Dotarcie do niej powozem konnym stanowiło pewnego rodzaju wycieczkę.

Belweder podzielony jest na górny i dolny, przy czym to właśnie w górnym znajdują się 24 dzieła Klimta. Na trzech piętrach pałacu znajduje się 420 obrazów. Belvedere mieści dzieła sztuki od średniowiecza przez barok, klasycyzm, piękny i wyrazisty acz prosty biedermeier po sztukę modernistyczną, tę z okresu międzywojennego oraz powojenną. Dolny Belweder stanowił natomiast część mieszkalną. Barokowe ogrody wraz ze stawem lustrzanym oraz pozostałe zbiorniki wodne harmonizują z ogrodem alpejskim.

Hofburg w sercu stolicy

Hofburg jest zamkiem, należącym do największych na świecie kompleksów pałacowych. Jego budowę rozpoczęto w XIII wieku. Do Hofburgu dostaniemy się z różnych stron. Jedną z możliwości jest skierować się Kohlstraße od Stephansplatzu, przejść mały plac, na którym w zimie znajduje się jeden z jarmarków – niewielki, głównie z wyrobami ręcznego rzemiosła. Następnie wchodzimy do Hofburgu pod łukiem a naszym oczom ukazuje się ozdobne sklepienie.

Patrząc z tej strony wejście do muzeum Sisi usytuowane jest po prawej. Samo muzeum stanowi atrakcję zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Wewnątrz nie tyle chodzi o to, by poczuć klimat tamtej epoki, poznać szczegóły z historii monarchii, ich dnia codziennego; podziwiać obrazy i przepych – wszystko to jak najbardziej ma miejsce, jednakże główną rolę odgrywa postać cesarzowej Sisi, owianej nimbem piękności, pozornie szczęśliwej a przeżywającej swoje dramaty, której życie zakończyło się w tragiczny sposób.

Czy Franz Joseph tak bardzo kochał Sisi, jak to przedstawiano a ona odwzajemniała jego uczucie, pozostaje kwestią sporną – na pewno krążą na ten temat legendy. Cesarz Franciszek był skromnym człowiekiem, żyjącym według surowych zasad, który wymagał wiele od innych, ale nie mniej od siebie samego. Wstawał o nieludzkie wczesnych godzinach i kładł się spać późno, wypełniając cały swój dzień pracą. Oboje odegrali niezwykle ważną rolę w historii monarchii Austro-Węgierskiej a ich życie prywatne ciekawi i zastanawia do dziś.

Hofburg zachwyca i pełni różne funkcje

Co jeszcze znajduje się w Hofburgu?

Wspomniane muzeum Sisi oferuje, np. sporych rozmiarów podobizny cesarzowej w formie rzeźb; jest ono również ciekawie i niestandardowo urządzone. W Komnacie Srebrnej natomiast podziwiać można cesarską zastawę stołową i poznać ówczesną kulturę nakrywania do stołu, z którą związanych jest wiele obyczajów i konwenansów.

Hofburg jak i inne cesarskie pałace dysponuje iście imponującymi schodami, kandelabrami i żyrandolami. Wracając do dróg prowadzących do zamku – dostać się do niego można również od ogrodu Burggarten, który leży w bezpośrednim sąsiedztwie parlamentu, Burgtheater, oddalonych nieco ratusza oraz Uniwersytetu Wiedeńskiego.

W parku posadzono, m.in. przepiękne, różnobarwne cieszące oko róże. Idąc od parku po prawej stronie będziemy mijać dwa bliźniacze budynki Muzeum Historii Sztuk Pięknych i Muzeum Historii Naturalnej. Na wprost ukaże nam się pomnik konny księcia Eugeniusza.

Salzburg – Festung Hohensalzburg

Twierdza Hohensalzburg znajduje się na wzniesieniu i króluje nad miastem. Barokowe wieże miasta są dobrze widoczne z góry, skąd roztacza się bajeczny widok zarówno na Salzburg jak i na okoliczne rozległe połacie leśne. Dostać można sie na nią za pośrednictwem kolejki lub pieszo, obierając jedną z dróg przez las. Z lasu, według wszelkiego prawdopodobieństwa, dotrzemy do wiedzy od tyłu. Wśród drzew czeka nas wiele niespodzianek, np. ruiny murów.

Twierdza Hohensalzburg jest jednym z największych istniejących grodów Europy XI wieku. Owa imponująca budowla stanowi znak dążenia do reprezentatywności, pokazania się oraz demonstracji władzy autorytarno-politycznej księciów arcybiskupów. Jej celem była ochrona księstwa i arcybiskupów przed atakami. W rzeczywistości twierdza nie miała nigdy sposobności dowieść swoich walorów obronnych. Tymczasem biskupi mieszkali przez większość czasu w rezydencji w sercu starego miasta.

Ów stromy skalisty stożek ceniony był ze względu na swoje strategiczne położenie na północnym brzegu Alp. Twierdza powstawała w trzech fazach, przy czym za każdym razem przeciwstawiano mocniejsze machiny obronne względem broni zaczepnych dalekiego zasięgu. W twierdzy znajduje się również pięciuset letni instrument muzyczny przywodzący na myśl róg z kręcącym się walcem, który wygrywa różne melodie każdego dnia o godzinie 7, 11 oraz 18.

Twierdza Hohensalzburg góruje wysoko ponad miastem

Zamki Burgenlandu

Burgenland obfituje w zamki. Jako trzeci najmniejszy land jest najbogatszy w tego typu atrakcje. Zaliczają się do nich Burg Güssing, Burg Bernstein, Burg Forchtenstein, Burgruine Landsee, Schloss Esterházy w Eisenstadt, Burg Schlaining.

W Güssing znajduje się wygasły wulkan. Na stożku wulkanicznym wzniesiono w połowie XII wieku najstarszy w Burgenlandzie zamek. Z góry roztacza się zapierający dech w piersi widok na Węgry, sam zamek skrywa natomiast muzeum a dokładnie wystawę opowiadającą historię rodu Betthyány, do której należy zamek. Niegdyś grano tutaj w bilarda oraz grano na fornoli.

Burgenland – najpiękniejsze zamki

W Burgenlandzie, czyli krainie zamków, znajduje się Szlak Zamków, rozpoczynający się w środkowej części regionu i ciągnący się aż na na południe Styrii. Najbardziej znany jest urokliwy zamek Esterházy w stolicy landu. Wybudowany w XV wieku do dziś należy do węgierskiego rodu. Węgierska rodzina Esterházy posiada również XIV zamek Forchtenstein. Położona na wzgórzu Rosalien forteca strzegła węgierskiej granicy. Wewnątrz znajduje się jedna z najpiękniejszych kaplic w całej Austrii, którą ozdobiono bogato freskami.

W wybudowanym w XIII wieku zamku Bernstein, będącym niegdyś w posiadaniu rodzin Betthyány oraz Almásy znajduje się hotel. Zamek Schlaining to obecnie Muzeum Pokoju a także spokrewniona z nim siedziba Austriackiego Centrum Badań nad Pokojem i Konfliktami. XII wieczna twierdza Landsee spłonęła w XVIII wieku.

Górna i Dolna Austria – Bad Ischl

Cesarzowa Sisi lubiła Bad Ischl

Bad Ischl i Linz są najciekawszymi architektonicznie miastami Górnej Austrii. W Linzu znajduje się zamek Linzer Schloss. Pod koniec VIII wieku pojawiła się pierwsza wzmianka na jego temat. Niegdysiejszy rzymski fort przekształcono na zamek za czasów Fryderyka III. W XVI wieku budowlę przebudowano. W roku 2009 otwarto odbudowaną po pożarze, mającym miejsce ponad dwiescie lat wcześniej, nowoczesną część ze szkła i stali.

Bad Ischl jest dawnym cesarskim uzdrowiskiem. Był on jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów za czasów monarchii w związku z wyleczeniem się z niepłodności arcyksiężnej Zofii z Wittelsbachów. Bad Ischl leży na przedpolu Alp Salzburskich nad rzeką Traun. W uzdrowisku są słynne termy solne (Salzkammergut to region powiązany z wydobyciem soli). Kąpiele w solankach i wodach siarkowych wpływają korzystnie na sen, układ krwionośny i ruchu.

To w Bad Ischl cesarz Franciszek Józef poznał Sisi, by jej sie tu później oświadczyć. Tutaj też, w willi cesarskiej, podpisał manifest, który stał się początkiem pierwszej wojny światowej.

Dolna Austria – zamek na wodzie Laxenburg

Schloss Laxenburg, inaczej zwany również Franzensburg położony jest dwadzieścia kilometrów od Wiednia. Wybudowany w XIX wieku otoczony jest bogactwem zieleni i osadzony w pięknej scenerii. Na jeziorze w parku zamkowym usypano sztuczną wyspę, na której wznosi się owa budowla. W pałacu Laxenburg urodziło się dwoje dzieci cesarzowej Elżbiety i cesarza Franciszka Józefa.

Złożony z dwóch części – Ritterburg i Knappenburg – czyli w wolnym tłumaczeniu z zamku rycerskiego i części dla giermków rozciąga się na sporej części wyspy. Z lądu stałego prowadzi do zamku prom, drewniany most używany w zimie oraz kamienny most, wzniesiony po drugiej stronie wyspy. Piękny park ma aż dwieście pięćdziesiąt hektarów.

Zamek Ambras w Innsbrucku

Zamek Ambras w Innsbrucku

Zamek Ambras to renesansowa budowla wzniesiona w XVI wieku. Wcześniej była tam warownia. Już w XIII wieku zaczęto odbudowywanie warowni i przygotowania pod zamek. Zamek udostępniony jest zwiedzającym. Otoczony zamkowymi skrzydłami dziedziniec należy do najładniejszych w kraju. Fasada zdobna jest w malowidła.

Zamek z zewnątrz jest bardzo prosty i wygląda skromnie. Charakteryzuje się prostymi liniami a wrażenie robi zarówno jego rozmiar jak i solidna budowa. Ciekawym i zwracającym uwagę elementem są typowe dla regionu okiennice w barwach austriackiej flagi. Zamek Ambras znajduje się w pewnym oddaleniu do centrum. Można dotrzeć do niego zarówno na piechotę jak i środkami komunikacji. Usytuowany jest po tej samej stronie miasta co Bergisel.

Wiedeńskie muzea w skrócie

Będąc w Wiedniu nie można nie skorzystać z bogatej oferty muzealnej. W zależności od upodobań należy skierować swoje kroki przede wszystkim do dzielnicy muzealnej Museumsquartier. Tam znajduje się Mumok – muzeum sztuki współczesnej, które srodze nas zaskoczy. Wewnątrz spodziewać można się wszystkiego. Różne, zmieniające się wystawy obejmują również performance. Obok mieści się, m.in. Leopold Museum z bardzo znanymi i pięknymi dziełami sztuki modernistycznej.

Poza Belwederem to tutaj znajdziemy obrazy Egona Schiele a zaznaczyć należy, iż stanowią te rozbiory największą kolekcję na świecie. Poza tym wiszą w Leopold Museum obrazy Klimta, kokoschki a także, m.in. Richarda Gerstla. Austria pochwalić może się wieloma znanymi i cenionymi na całym świecie malarzami. Museumsquartier to również Kunsthalle Wien, Tanzquartier, Centrum Architektury, wart zobaczenia i prezentujące na zdjęciach oraz makietach architekturę historyczna i współczesną Austrii; Muzeum dla dzieci ZOOM.

Hundertwasser jako architekt artysta

Dom Hundertwassera

Friedensreich Hundertwasser zasługuje na osobny artykuł, ponieważ jest definitywnie jednym z najbardziej inspirujących artystów. hundertwasser był wspaniałym, dobrym, wrażliwym człowiekiem, któremu środowisko i dobro planety leżały na sercu. W Wiedniu znajduje się Dom Hundertwassera, wzniesiony według jego projektu na rogu ulic Kegelgasse i Löwengasse. Jest to kamienica czynszowa, w której mieszkają ludzie.

Nieopodal natomiast mieści się muzeum poświęcone temu niezwykłemu człowiekowi. Zaprojektowany przez niego budynek w niczym nie przypomina klasycznych zabudowań i jest daleki od bycia prostym. hundertwasser mianowicie gardził prosta linią, która miałaby być pogwałceniem dla świata i praw fizyki. Budynek ten jest wielobarwny, niesymetryczny, urozmaicony w każdy możliwy sposób. Wewnątrz stąpa sie po krzywych podłogach; podziwiać można makiety z jego zrealizowanymi lub tylko wymyślonymi projektami, wśród których, np. budynki miałyby mieć trawiaste dachy.

Do najbardziej znanych rezydencji Habsburgów należą te wiedeńskie jak Hofburg, Schönbrunn czy Belvedere. W Innsbrucku jest to Schloss Ambras. Nieopodal Wiednia warto odwiedzić zamek na wodzie Laxenburg. W większości z nich znajdują się muzea.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *