Spalarnia Hundertwassera

Wiedeńskie dzielnice: jakie mamy Bezirki w Wiedniu?

Wiedeń – stolica Austrii, ogromne, multikulturowe, bogate w historię i tradycję miasto o powierzchni 414,6 km2 podzielone jest na dwadzieścia trzy okręgi. Stan ludności na początek roku 2021 pokazuje jasno, iż jest to najbardziej zaludniony austriacki land, dodatkowo z największą liczbą mieszkańców na kilometr kwadratowy. Wiedeń zamieszkuje 1.920.949 ludzi, z czego 604.435 to obcokrajowcy, którzy nie asymilują się z miejscowymi.

Imigracja jest ważnym tematem, zwłaszcza że dotyka w tak dużym stopniu Austrię. Wiedeń to jednakże również wysoce rozwinięte gospodarczo i kulturowo miasto, bogate w zabytki, piękne budynki i parki oraz słynące z dobrego jedzenia i kultury picia kawy. Wiedeń został wybrany wielokrotnie najlepszym miastem na świecie pod względem jakości i komfortu życia.

Bezirk 1. Innere Stadt – najatrakcyjniejsza turystycznie i historycznie dzielnica

Hofburg i powozy

Innere Stadt jest najstarszą częścią miasta, która jeszcze niespełna dwieście lat temu stanowiła w zasadzie cały Wiedeń. Innere Stadt zawiera się na zaledwie trzech kilometrach kwadratowych. To właśnie tutaj znajdują się wszystkie najważniejsze zabytki, odwiedzane tłumnie przez turystów. Przy okazji wizyty w Wiedniu warto zajrzeć do parlamentu, w którym – tak samo jak w ratuszu – organizowane są wycieczki, rozpoczynające się o pewnej określonej godzinie, prowadzone przez przewodnika.

Ponadto w centrum znajduje się opera na przeciwko którego zjemy sławny Sachertorte, w jednej z najlepszych cukierni. Tuż obok ratusza, po przeciwnej stronie niż parlament, wznosi się zabytkowy gmach uniwersytetu, w którym nadal odbywają się zajęcia. Kawałek dalej wybudowano nowy budynek należący do Uniwersytetu Wiedeńskiego. Naprzeciwko ratusza znajduje się Burgtheater, od którego rozciąga się park Burggarten.

Idąc przez Burggarten dotrzemy do Hofburga – głównej rezydencji Habsburgów. Po drodze miniemy Heldenplatz, na którym wystają dwa posągi jeździeckie – księcia Eugeniusza Sabaudzkiego oraz arcyksięcia Karola Austriackiego. Z muzeów bardzo warte obejrzenia jest Kunsthistorisches Museum, którego gmach jest od wewnątrz bogato zdobiony, zwłaszcza imponująco pomalowane sufity robią wrażenie. Muzeum Albertina również posiada ciekawe zbiory i często organizuje wystawy malarzy tej klasy co Picasso, Munch czy Schiele.

Centrum to przede wszystkim Stephansplatz wraz z katedrą św. Szczepana, naprzeciwko której wznosi się Haas-Haus – budynek domu handlowego zrealizowany w 1990 roku, o oszklonej fasadzie, w której odbija się katedra. Z Stephansplatz dojedziemy urokliwą i tętniącą życiem uliczką Rotenturmstraße do Schwedenplatz, który znajduje się bezpośrednio nad Kanałem Dunajskim (Donaukanal). Stephansplatz jest dobrze skomunikowany, a krzyżują się tu linie metra U1 i U3. Na wspomnianym Schwedenplatzu możemy skorzystać z U1 lub U4.

Bezirk 2. Leopoldstadt i Prater – ogromny park rozrywki

Riesenrad na Praterze

Prater jest nie tylko wesołym miasteczkiem, w którym przez okrągły rok bawią się całe rodziny, jakkolwiek oferta pod tym względem jest szeroka. Sławne Riesenrad stanowi jedną z wizytówek Wiednia. Błędnie zwany Diabelskim Młynem przywodzi na myśl ryzykowną zabawę, a wcale nie o to chodzi. Riesenrad jest po prostu wspaniałym punktem widokowym. Koło obraca się bardzo powoli, zatrzymując się od czasu do czasu, by ze spokojem można było zrobić zdjęcia z wagoników do niego przymocowanych.

Prater oferuje karuzele, gabinety śmiechu i luster, kolejki górskie a także wodną, dom duchów. Na terenie usytuowane są również punkty gastronomiczne, a w czasie jarmarku gwiazdkowego zmienia się on ze względu na panującą iście świąteczną atmosferę. Można tu napić się ponczu lub grzanego wina, zjeść Linzerstangel, miło spędzić czas w otoczeniu kolorowych lampek. Mimo iż w całym Wiedniu wolno spożywać alkohol w miejscach publicznych, na Praterze od roku 2018 obowiązuje zakaz.

Prater jest przede wszystkim okazałym parkiem, którego jedną z głównym atrakcji stanowi aleja kasztanowa. O każdej porze dnia można tutaj spotkać spacerowiczów, biegaczy, jeźdźców na koniach, ludzi na rowerach. Kierując się tą drogą dojdziemy do stadionu piłkarskiego, z którego możemy skierować się nad Dunaj, mijając po drodze hotel Hilton. Po dłuższym spacerze dotrzemy do linii metra U1, na przystanek Vorgartenstraße, przy którym znajduje się charakterystyczny kościół św. Franciszka z Asyżu.

Bezirk 3. Landstraße – Kunst Haus Wien

Kunst Haus Wien

W okręgu 3. Landstraße mieści się barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego Belweder. Wewnątrz mieści się galeria sztuki, zawierająca najważniejsze dzieła Klimta, Schiele i Kokoschki. Belweder składa się z dwóch pałaców, czyli Górnego i Dolnego Belwederu. Innym niekonwencjonalnym muzeum jest Kunst Haus Wien. Kunst Haus Wien mieści się również w dzielnicy Landstraße i wyróżnia swoim wyglądem zarówno z zewnątrz jak i w środku.

Muzeum Hundertwassera (również 3. okrąg) – muzeum jednego z najbardziej oryginalnych architektów, który bynajmniej nie przejawiał zamiłowania do linii prostej i kochał przyrodę oraz kolory jest właśnie takie. Podłogi we wnętrzu są krzywe, na ścianach wiszą kolorowe obrazy, rosną kwiaty. Znajdują się tam również makiety różnych projektów architekta, dotyczące ekologicznych osiedli etc.. Nieopodal wznosi się Hundertwasserhaus, czyli kompleks mieszkalny.

4. Bezirk Wieden – Karlsplatz na pograniczu dwóch Bezirków

W dzielnicy Wieden (4. Bezirk) oraz Innere Stadt położony jest przepiękny Karlsplatz. Pod nim przecinają sie linie metra U4 i U2, natomiast na placu organizowany jest w zimie jarmark gwiazdkowy. Ponadto stoi tu jeden z symboli Wiednia – Karlskirche.

Karlskirche czyli kościół św. Karola zwieńczony jest charakterystyczną zieloną kopułą. W czwartym Bezirku znajduje się również, m.in. kultowe kino, będące jednym z najstarszych w Wiedniu – Schikaneder.

Piękny kościół na Karlsplatz

5. Bezirk Margareten – muzeum czekolady

Muzeum czekolady jest nie lada gratką dla łasuchów i pasjonatów dobrego jedzenia i “diety cukrowej”. Czekolada, czekoladki, cukierki, batony, praliny i wszelkie inne wyroby czekoladowe posmakujemy w muzeum uczestnicząc w jednych z warsztatów, np.urodzinowych lub pralinowych. Muzeum znajduje się w Bezirku Margareten.

6. Bezirk Mariahilf – Haus des Meeres

Haus des Meeres jest Domem Morza, znajdującym się na jedenastu kondygnacjach. Wzniesiony został w 6. Bezirku – Mariahilf. To wysoki gmach, z góry którego będziemy móc podziwiać panoramę miasta. Niestety, wiąże się z nim niechlubna historia dotycząca budowy. Abstrahując od jego powstania, jest on ciągle rozbudowywany i tak, np. w owalnym zbiorniku o pojemności 120m2, widzialnym z każdej strony, pływają na siódmym piętrze rekiny. Spotkamy tu też ryby słodkowodne itd..

Jest tu obszar poświęcony Australii czy tunel atlantycki, będący 10-metrową rurą na parterze, przez który można przejść i podziwiać akwarium od środka. Dużą atrakcją jest jaskinia stalaktytowa, w której natrafimy na ryby bez oczu czy świecące skorpiony.

7. Bezirk Neubau – Museumsquartier

Muzeum Leopolda

W okręgu 7., Neubau odwiedzić warto Museumsquartier, czyli dzielnicę muzealną, w której mieści się Mumok – bardzo osobliwe muzeum sztuki współczesnej, piękne Leopold Museum i inne (Kunsthalle Wien, Tanzquartier, Architekturzentrum, ZOOM Kindermuseum). Stąd szerokim deptakiem Mariahilfer Straße dotrzemy do Westbahnhof.

8. Bezirk Josefstadt i spacer urokliwymi uliczkami

Choć Josefstadt – 8. Bezirk – mieści się w sercu Wiednia, to jednak trudno znaleźć tu coś wyjątkowego. Architektonicznie jest to mimo wszystko perełka, ponadto można zanurzyć się tu w liczne małe, wąskie i urokliwe uliczki. Spacer tymi ulicami warto rozpocząć za ratuszem, podążać Lenaugasse, Tulpengasse i Florianigasse, dalej przez Piaristen-, Strozzigasse do Lerchenfelder Straße. W Josefstadt znajdziemy także Volkskundemuseum i Schuhmuseum (muzeum butów).

9. Bezirk Alsergrund – spalarnia śmieci projektu Hundertwassera

W Wiedniu znajdziemy także przekształconą przez niego spalarnię śmieci w dzielnicy 9., Alsergrund. Tutaj odbywa się także jarmark gwiazdkowy w Gartenpalais Liechtenstein oraz znajduje sie park Liechtenstein. W wyjątkowej restauracji Deewan zapłacimy tyle, ile uznamy za słuszne. Ponadto odwiedzić można Narrenturm.

10. Bezirk Favoriten – Böhmischer Prater

W 10. Bezirku Favoriten nie do ominięcia jest Böhmischer Prater i wijąca się wśród niego Stadtwanderweg 7 (droga do wędrówki). Na skraju lasu Laaer jest góra a na tej górze Riesenrad (diabelski młyn) jak na Praterze w 9. Bezirku. To pierwszy taki na świecie, którego piasta opiera się na jednej konstrukcji wspierającej.

Favoriten leży trochę na uboczu, ściślej mówiąc na południu stolicy Austrii i graniczy od zachodu z Liesingiem, wysuniętym najdalej na pd-zach okręgiem, zdającym się, także ze względu na swoją historię, osobnym miastem i innym światem z dala od centrum. W Favoriten znajduje się jedna z najpiękniejszych pływalni Wiednia – Amalienbad. Ponadto tutaj ulokowany jest dworzec główny (Hauptbahnhof). Znajdziemy tu Wienerberg-Teich, czyli staw, w którym można się kąpać. Obszar wypoczynkowy wokół Wienerberg liczy 117 hektarów.

11. Bezirk i Zentralfriedhof

Zentralfriedhof

Zentralfriedhof położony jest w dzielnicy Simmering. Dotrzemy tam, np. metrem linii U3. Jest on wspaniałym miejscem do spacerów, w którym spotkać można, m.i. sarny. Ze względu na swoje piękno i wiele zieleni jest on chętnie wybierany przez biegaczy. Na cmentarzu znajduje się monumentalny kościół oraz stary cmentarz żydowski z pięknymi mauzoleum oraz zabytkowymi pomnikami.

Sklepienie koscioła

12. Bezirk Meidling

Otoczony sześcioma innymi Bezirkami Meidling (12.) składa się, m.in. z Meidlinger Markt, poza tym Biergasthof Otto (gospoda piwna – a piwo austriackie jest godne polecenia, choć to wino jest zdecydowanie najlepsze). Tu natrafimy na zamek Hetzendorf oraz Thersienbad – czyli najstarszy basen Wiednia. Jeśli chcemy potańczyć, warto wybrać się do dyskoteki U4, do którego to klubu nocnego uczęszczał Falco.

13. Bezirk Hietzing – pałac Schönnbrunn i zoo

Schoenbrunn pałac

W dzielnicy Hietzing znajduje się letnia rezydencja Habsburgów Schöbrunn. Jest to ogromny, wybudowany w 1696 roku pałac, stanowiący jeden z najpiękniejszych obiektów barokowych w Europie. Ten, przebudowany w 1743 roku, zespół pałacowo-ogrodowy wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wewnątrz znajduje się 1441 pomieszczeń wykończonych w stylu rokoko, z których 45 udostępniono zwiedzającym.

W parku znajdują się liczne pomniki, fontanny, piękne, kolorowo kwitnące kwiaty, palmiarnia o ciekawym kształcie oraz Glorietta. Do Glorietty można dostać się pokonując niewielkie wzgórze. Po drodze natkniemy się na fontannę Neptuna, za którą można zrobić zdjęcia z widokiem na pałac Schönbrunn i spływającą wodą. Kierując się na zachód przez gęsto rosnący las dotrzemy do ZOO, będącego najstarszą na świecie instytucją tego typu oraz najlepszym ZOO w Europie. Do Schönbrunnu dotrzeć można linią metra U4, przebiegającą w większości ponad ziemią.

14. Bezirk – Muzeum Techniki

Muzeum Techniki znajduje się przy Mariahilfer Straße 212, 1140 (Penzing), czyli przy wiedeńskim deptaku. Znajdziemy tutaj ciekawe wystawy, traktujące, m.in. o tym jak możnaby, obserwując naturę, usprawnić technikę. Dowiemy się w nim także czegoś na temat cyfrowej transformacji oraz kobiet czynnych naukowo.

15. Bezirk Rudolfsheim-Fünfhaus – Wiener Stadthalle i nie tylko

Reindorfgassenfest odbywa się w Bezirku 15. i gości dwie sceny oraz liczne foodtrucki. To jedno z fajniejszych wydarzeń ulicznych. Nie mniej interesujące są pchle targi w Brick-15, niegdysiejszej sali gimnastycznej. W tej dzielnicy warto sie również przespacerować ścieżkami osiedla Kleingartensiedlung oraz Schrebergärtchen.

Do pozostałych atrakcji należy Rustensteg. Jest to most nad torowiskiem dworca zachodniego. W Rudolfsheim-Fünfhaus znajduje się też mały ryneczek, czynny od 1833 roku – Schwendermarkt. Nie można pominąć hali miejskiej Wiener Stadthalle, w której odbywają się koncerty. Tu zorganizowano Eurowizję w 2015 roku. Kilka razy do roku istnieje także możliwość zwiedzenia przestrzeni za kulisami sceny.

16. Bezirk Ottakring – Wilhelminenberg

Dla miłośników spacerów idealnym miejscem będzie Ottakring wraz ze swoimi lasami. W Ottakringu, od którego nazwę wzięło wiedeńskie piwo, znajduje się również wieża widokowa Jubiläumswarte oraz zamek Wilhelminenberg, nieopodal którego mieści się, m.in. rewelacyjnie położony i niedrogi hostel.

17. Bezirk Hernals z łąką piknikową

Okręg administracyjny 17. nosi nazwę Hernals i skrywa wiele ciekawych miejsc, mimo swoich niewielkich rozmiarów. W lesie Schottenwald, do którego trafimy z Ottakringu, znajduje się klimatyczna, bajkowa łąka Kreuzeichenwiese. Tymczasem na sztucznym torze Engelmann na dachu przy ulicy Syringgasse można pojeździć na łyżwach. W dzielnicy Hernals mieści się też manufaktura śnieżnych kul. To te, które często prezentujemy lub przywozimy jako pamiątkę.

Obierając drogę Stadtwanderweg możemy wędrować od zamku Neuwaldegg i Schwarzenbergpark w dalsze zakamarki lasu. Schwarzenbergpark był pierwszym ogrodem krajobrazowym w Austrii i do dziś zachwyca historycznymi elementami.

18. Bezirk Währing obfituje w parki

Bezirk Währing (18.) mieści w sobie uroczy Türkenschanzpark. Park nosi nazwę upamiętniającą tureckie oblężenie z XVII wieku. Dzisiaj można tu wspaniale wypocząć oraz uprawiać sport na świeżym powietrzu. W Währing znajdziemy również Sternwartepark. Mało znany park okala wydział fizyki i astronomii Uniwersytetu Wiedeńskiego.

19. Bezirk Döbling – Kahlenberg i Leopoldsberg

Widok z Leopoldsberg

Döbing z górą Kahlenberg i leżącą w oddaleniu o ok. pół godziny drogi pieszo Leopoldsberg. U podnóży Kahlenbergu znajduje się bardzo wiele winnic, gdzie można spróbować tradycyjnego wiedeńskiego wina. Po wejściu lub wjechaniu autobusem na szczyt podziwiać można panoramę Wiednia.

20. Bezirk Brigittenau – blisko centrum

Brigittenau leży w centrum, jednak nie wyróżnia się niczym szczególnym, innymi słowy nie obfituje w atrakcje turystyczne. Warto przejść się z pewnością wzdłuż Donaukanal czy odwiedzić jedną z wielu kawiarni. Na Brigittenplatz znajdziemy również Hannovermarkt, czyli rynek, który nie jest ani hipsterski ani szykowny, ale oferuje wszystko, co potrzebne a sprzedawcy są mili.

21. Floridsdorf – najlepiej zacząć od końca

Nieoczywiste może wydawać się pozostawienie centralnych dzielnic Wiednia na później, aczkolwiek charakterystyczny dla Wiednia jest nie tylko podział, jak w przypadku innych miast, na spokojniejsze dzielnice i na te tętniące życiem, ale też jakość życia w nich. Mianowicie w stolicy Austrii nie ma bardziej czy mniej bezpiecznych miejsc, brudnych i niezadbanych albo odciętych od komunikacji miejskiej.

W Wiedniu metro dojeżdża na, jakby się wydawało, szare końce miasta, bardzo smaczne i niejednokrotnie wykwintne restauracje znajdziemy w każdym okręgu, to samo dotyczy miejsc atrakcyjnych turystycznie. W okręgu Floridsdorf ma swoją stację końcową linia metra U1, na przystanku Leopoldau. Stamtąd możemy przesiąść się zarówno na autobus jak i S-Bahn, czyli szybką kolej miejską, której trasa wiedzie mniej więcej dookoła Wiednia i dociera także do pobliskich wiosek.

Z kolei przystanek Floridsdorf, położony o dwa przystanki drogi S-Bahnem od Leopoldau, jest końcową stacją linii U6. Jest to dość duża stacja, na której znajdują się, m.in. piekarnie, zaś zaraz po wyjściu sklepy spożywcze takie jak Billa i Spar oraz przystanek autobusu kursującego do popularnego centrum handlowego G3 znajdującego się poza Wiedniem. W samym mieście nie spotkamy, tak jak w Polsce, centrum handlowych na każdym kroku. W pobliżu znajduje się również Urząd Gminy Miejskiej.

Co warto zobaczyć we Floridsdorfie?

Floridsdorf usytuowany jest w najbardziej północnej części miasta, za Dunajem. Jak wszędzie, tak i tutaj mieszka wielu obcokrajowców, głównie Turków. Jest to ładna dzielnica, na której krańcach rozciągają się pola i spokojne osiedla domków jednorodzinnych. Dunaj oddziela ją od od Bezirku nr 19 i 20. Jedna ze stacji metra znajduje się tuż przy jeziorze Alte Donau, wokół którego można odbyć bardzo przyjemny spacer. Przystanek dalej znajduje się Kagran – gęsto zaludniona część okręgu wraz z jednym z nielicznych centrum handlowych.

Po drugiej stronie mamy Donauinsel, czyli wyspę, stanowiącą idealne miejsce do rekreacji.

Między Donauinsel a Alte Donau znajduje się Kaisermühlen – Vienna International Centre. Dla turystów jest to atrakcyjne miejsce ze względu na wieżę widokową Donauturm, jednakże VIC, znane także jako UNO-City to kompleks budynków, stanowiący jedno z czterech głównych miejsc na świecie obok Nowego Jorku, Genewy i Nairobi, gdzie ulokowane są instytucje systemu Narodów Zjednoczonych.

Kompleks należy do najważniejszych przykładów modernistycznej architektury na terenie Wiednia. Składa się z sześciu biurowców o różnej wysokości. Tuż obok wzniesiono drapacza chmur o wysokości 250 metrów, który liczy 60 pięter. Jest on wspaniałym egzemplarzem modernistycznej architektury. Wieżowiec DC Tower pełni funkcje biurowe i cieszy oko swoją czarną, nierówną fasadą.

Donauinsel w Wiedniu

22. Bezirk – Seestadt i Dunaj

Wody śródlądowe jeziora Alte Donau położone są na pograniczu dzielnic 21 i 22. Donauinsel natomiast jest wyspa liczącą 21 km, zaliczaną niekiedy do 2., innym razem do 22. Często jednak mówi się, że to jakby 24. Bezirk, El Dorado dla uprawiających sport oraz spragnionych odpoczynku. Tutaj odbywają się także koncerty. W 22. okręgu znajduje się Donauturm. Ponadto warto wybrać się do Blumengärten Hirschstetten, czyli ogrodów kwietnych z ogrodami tematycznymi jak ogród indyjski. Jest tu też palmiarnia.

Seestadt sprawia wrażenie autonomicznego, małego miasteczka. Natrafimy tu na sztuczne jezioro z piaskową plażą. Na pewno nie zabraknie też w pobliżu pysznych restauracji i kawiarni, w które Wiedeń obfituje.

23. Liesing – po przeciwnej stronie miasta

Wiener Wald

Na południowo-zachodnim krańcu Wiednia znajduje się dzielnica Liesing. Powstała w 1938 roku po wcieleniu Austrii do III Rzeszy uzyskała dzisiejsze granice w 1956. Niegdyś była jedną z dwudziestu sześciu dzielnic. Piąta co do wielkości obejmuje obszar po obu brzegach rzeki Liesing, ciągnąc się od Lasku Wiedeńskiego o Kotlinę Wiedeńską. Najwyższą górą jest Eichkogel, wznoszący się na 428 metrów.

W Leasingu znajduje się kościół zbudowany z bloków betonu oraz Centrum Leczenie Uzależnień, będące jednym z największych w Europie. Ponadto stoi tam pałac Alterlaa, który od 1244 roku był siedzibą możnowładców. Liesing obejmuje takie poddzielnice jak Erlaa, Siebenhirten czy Liesing i jest najmniej zaludnioną dzielnicą Wiednia.

W okręgu Liesing ma swój końcowy przystanek linia metra U6 (ruszająca z Floridsdorfu), które znacząco różni się od pozostałych linii, głównie ze względu na wygląd wagonów. Co ciekawe, metro wiedeńskie nie jeździ, jakby się mogło wydawać, przez cały czas w podziemnych tunelach. Na wielu odcinkach prowadzone jest nad ziemią na estakadach, skąd można podziwiać widoki, w tym piękną architekturę.

Wiedeń jest niezwykłą stolicą. Łączy w sobie architekturę klasyczną z modernizmem, w każdej dzielnicy znajdują się godne uwagi zabytki czy inne obiekty architektoniczne. Zgłębiać i podziwiać można jego historię, obecną na każdym kroku oraz współczesne udogodnienia. Ciągle rozbudowywane są linie metra, spośród których U1 doczekało się niedawno przedłużenia od Reumannplatz do Oberlaa. Jest ona najdłuższą linią, liczącą 24 stacje i ponad 19 km. Rozbudowuje się także najnowsza część Wiednia Aspern Seestadt, należąca do 22. dzielnicy, Donaustadt. Wiedeń jest po prostu wart odwiedzenia i przeżycia.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *