Christkindlmarkt – wiedeński jarmark bożonarodzeniowy

Christkindlmarkt, czyli jakby to powiedzieli Niemcy – Weihnachtsmarkt, jest tradycją sięgającą wielu wieków wstecz. W Polsce również organizuje się jarmarki bożonarodzeniowe, jednak trudno znaleźć tak wielki i okazały jak te wiedeńskie.

W Wiedniu jest ich rokrocznie aż kilkadziesiąt, a każdy z nich oferuje specjały kulinarne z różnych regionów Austrii, wyroby rzemieślnicze, grzane wino, poncz i inne atrakcje. Przy całym tym bogactwie jarmarki gwiazdkowe w Wiedniu cieszą oko niezliczonymi kolorowymi lampkami oświetlającymi ich teren oraz pobliską okolicę.

Gdzie znajdują się najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe?

Trudno wymienić jeden najbardziej wart odwiedzenia, ponieważ każdy jarmark gwiazdkowy oferuje coś innego i zachwyca swoimi dekoracjami. Na pewno do najbardziej znanych należy ten na Placu Ratuszowym, będący zarazem największym, jarmark na Praterze – niewielki, aczkolwiek urokliwy, znajdujący się na wejściu do parku rozrywki. Kilka bud jarmarcznych jest tam skupionych blisko siebie na planie koła, oferując przede wszystkim trunki na ciepło.

Piękną oprawą może się również poszczycić jarmark na Stephansplatzu tuż obok katedry świętego Szczepana, stanowiącej centralny punkt Wiednia.

Poza tym, urządzając sobie wycieczkę po Wiedniu w tym okresie lub też specjalnie odwiedzając stolicę Wiednia w okolicy świąt, po to, aby nasycić się niepowtarzalną atmosferą oraz feerią barw nie można ominąć jarmarku przed pałacem Schönbrunn, Belvedere czy na terenie Altes AKH (Altes Allgemeines Krankenhaus Wien – szpital wielospecjalistyczny).

Christkindlmarkt am Rathausplatz

Jarmark gwiazdkowy na Placu Ratuszowym zajmuje duży teren przed ratuszem, naprzeciwko Burgtheater, które oddziela od siebie słynna Ringstraße. Wejść możemy tam z kilku stron: idąc od Burgtheater napotkamy dwie długie alejki ze straganami ciasno przylegającymi do siebie po każdej ze stron.

Bliżej ratusza stoiska formują półokrąg. Z racji tego, iż jest to bardzo oblegany Christkindlmarkt, czasem może być trudno przejść, a wobec wielości straganów oraz asortymentu istnieje obawa, że zabłądzimy lub raczej, że nie odnajdziemy miejsca, w którym chcieliśmy coś kupić.

Jarmark na Placu Ratuszowym ma swój nieodparty urok, w dużej mierze właśnie dlatego, że tylu wystawców prezentuje tam swoje wyroby. Ponadto po jednej ze stron znajduje się lodowisko, po drugiej zaś pięknie oświetlony park wraz z drzewem ozdobionym serduszkami. 125 stoisk oferuje wszystko, o czym zamarzymy od prezentów gwiazdkowych przez ozdoby choinkowe po słodycze.

Jarmark bożonarodzeniowy na placu Maria Theresien Platz

Równie często odwiedzana, leżąca w pobliżu ratusza wioska świąteczna na placu Marii Teresy zachwyca nie mniej swoimi kolorami. Atmosfera panuje tutaj iście świąteczna i na prawdę trudno znaleźć wiele przyjemniejszych rzeczy niż spacerowanie po tak pięknym i klimatycznym jarmarku gwiazdkowym.

Maria Theresien Platz znajduje się między Muzeum Historii Sztuki a Muzeum Historii Naturalnej, bliźniaczymi niemal budynkami. W czasie adwentu na jednym z ponad siedemdziesięciu stoisk zakupić można głównie wyroby rękodzielnicze.

Jarmark gwiazdkowy Am Hof

Jarmark Adventmarkt Am Hof usytuowany jest na dziedzińcu w drodze z Uniwersytetu Wiedeńskiego na Stephansplatz. Dotrzemy tam, m.in. z przystanku metra linii U2 Schottentor, gdzie, swoją drogą, przez cały rok kupimy pyszne słodycze.

W tle gra świąteczna muzyka, natomiast stragany oferują wysokiej jakości wyroby rzemiosła artystycznego. Po drodze miniemy Altwiener Christkindlmarkt na placu Freyung.

Art Advent na placu Karlsplatz

Ten pięknie usytuowany jarmark gwiazdkowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie barokowej katedry św. Karola Boromeusza (Karlskirche), która stanowi jeden z symboli Wiednia. Wewnątrz odbywają się często koncerty muzyki klasycznej, a możemy tam usłyszeć, m.in. Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Oferta gastronomiczna owego jarmarku posiada certyfikaty eko, zaś poza jedzeniem czeka tam masa atrakcji skierowanych do dzieci oraz stoiska z wyrobami rękodzielnictwa.

Wspomniana już wioska świąteczna na terenie kampusu uniwersyteckiego (przy Altes AKH) ma wyjątkowo romantyczny nastrój, natomiast jarmark pod pałacem Schönbrunn zachwyca swoim usytuowaniem. Letnia rezydencja Habsburgów jest niezwykle okazała i stanowi doskonałe tło dla stoisk oferujących produkty rzemieślnicze, różnorodne ozdoby, grzane wino oraz smaczne potrawy, od pieczonych kasztanów przez orzechy w karmelu i ciastka po Spätzle czyli kluseczki z alpejskiej kuchni.

Skosztujemy tutaj również Palatschinken czyli naleśników, które zazwyczaj podawane są jako masa, rozmieszana łopatką. Na koniec warto odwiedzić niewielki jarmark na placu Michaelerplatz przed zamkiem Hofburg.Wiedeńskie jarmarki zaczynają swoją działalność w połowie listopada i większość z nich zamyka się w wigilię.

Jaka jest historia wiedeńskich jarmarków bożonarodzeniowych?

Jaka jest historia wiedeńskich jarmarków bożonarodzeniowych?

Historia jarmarków gwiazdkowych sięga siedemset lat wstecz. Pierwsze zapiski sugerujące jarmark pochodzą z 1601 roku, kiedy to stragany rozstawiały się na Graben, by po niespełna dwustu latach przenieść się na Freyung. Liczba straganów wzrastała wraz z zamożnością mieszkańców, a finalnie jarmarki stać się miały popularnym, kultowym i wyczekiwanym wydarzeniem.

Do połowy XIX wieku jarmark istniał na Freyung (jako Nikolo- i Weihnachtsmarkt, alternatywnie Krippenmarkt), jednakże po skargach mieszkańców oraz kłopotach związanych z ograniczonym miejscem przeniesiono go na Platz Am Hof. Po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej Christkindlmarkt stanął jeszcze raz na Freyung, by później przenieść się na kilka lat pod katedrę św. Szczepana.

Po Drugiej Wojnie Światowej jarmark świąteczny przenoszono w różne lokalizacje, a ostatecznie rozgościł się na dobre na Placu Ratuszowym. W późniejszych latach powstały liczne małe ryneczki, znane nam i urzekające swoim blaskiem, zapachem oraz wysokiej jakości asortymentem od lokalnych wystawców.

Owa magiczna siła przyciągania wiedeńskich jarmarków bożonarodzeniowych ma jednak dłuższą historię, mianowicie już w XIII w., w roku 1296 nadał Albrecht I wszystkim wiedeńskim rzemieślnikom i handlowcom przywilej urządzenia targu grudniowego (Dezembermarkt), by zaopatrzyć ludność Wiednia w potrzebne produkty. W XVI wieku Christkindlmarkt istniał pod nazwą Thomasmarkt.

W epoce biedermeierowskiej zaczęto świętować Boże Narodzenie tak, jak ma to miejsce obecnie, mianowicie w pałacach arystokracji zaczęły pojawiać się pierwsze choinki. Dopiero jednak na początku XIX wieku wprowadzono zwyczaj obchodzenia gwiazdki z prezentami.

Jaka jest etymologia słowa Christkindlmarkt?

Niemieckie słowo Weihnachtsmarkt to po austriacku, z dodatkiem charakterystycznego “l” na końcu pierwszego członu słowa, Christkindlmarkt. Słowo to powstało ze złożenia Christkindl i Markt czyli dzieciątka Jezus i rynku. Jest to rynek, na którym w okresie przedświątecznym zakupić można na licznych stoiskach produkty spożywcze, takie jak pierniki, poncz czy struclę z bakaliami lub marcepanem.

Austriacy wspominają zatem i czczą na rynkach dzieciątko Jezus, na co wskazuje sama nazwa. Ta jednak zmieniała się z czasem – od Dezembermarkt, przez Thomasmarkt, Nikolomarkt i Krippenmarkt aż po Christkindlmarkt, na którym w końcu stanęło.

Których potraw należy spróbować będąc na jarmarku świątecznym w Wiedniu?

Niekoniecznie muszą być to klasyczne wiedeńskie specjały, jako że tortu Sachera raczej nie uraczymy na jarmarku bożonarodzeniowym. Bardzo popularne i również wyjątkowo smaczne są Linzerstangerln oraz Linzeraugen czyli kruche ciastka z Linzu z nadzieniem marmoladowym, najczęściej morelowym.

Przypominają one trochę nasze muszelki. Inną godną polecenia słodkością są Powidlbuchteln czyli wysokie ciasto drożdżowe z owocowym nadzieniem w postaci powideł śliwkowych.

Na jarmarku zjemy również wspomniane Spätzle, bardzo dobre zupy w chlebie, np. dyniową z pestkami, pieczone kasztany, orzechy w karmelu czy tradycyjne naleśniki z, np. serem, rodzynkami i rumem. Ponad stoiskami unosi się wspaniały aromat potraw a także alkoholu.

Grzane wino znajdziemy na każdym jarmarku. Uiszczając należność należy również zapłacić niewielką kaucję za kolorowy, pamiątkowy kubek, który w rzeczywistości wiele osób zatrzymuje. Zazwyczaj jest na nim namalowany symbol danego jarmarku, np. ratusz, miewa on także różne kształty jak choćby but. Poncz występuje w wielu smakach oraz wersji bezalkoholowej dla dzieci.

Wiedeńskie jarmarki bożonarodzeniowe pochwalić mogą się długą tradycją, sięgającą siedmiuset lat wstecz. Najpiękniejsze z nich znajdują się na Placu Ratuszowym, Maria Theresien Platz, Stephansplatz, Riesenradplatz, Karlsplatz oraz przy pałacu Schönbrunn.

Romantyczna i urocza wioska świąteczna ulokowana jest na terenie kampusu uniwersyteckiego zaś Am Hof posiada najdłuższą historię. Wszystkie oferują ciekawe upominki i niepowtarzalne pomysły na prezenty, bogatą ofertę gastronomiczną oraz wyjątkowy nastrój.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *